Gia Scala

Josephine Grace Johanna Scoglio

7,2
178 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Gia Scala

Jej ojciec baron Pietro Scoglio był włoskim arystokratą, matka Eileen Sullivan była pochodzenia irlandzko-hiszpańskiego. Jej młodsza siostra Agatina Carmen Maria występować będzie pod pseudonimem Tina Scala. Gdy ma zaledwie trzy miesiące przenosi się z rodziną do Mesyny na Sycylii. Dzieciństwo spędza w rozdartych wojną Włoszech, często bawiąc się z siostrą w zbombardowanych domach, przebierając się w ubrania znajdowane wśród ruin, uciekając w świat fantazji. Jej ojciec pracuje dla brytyjskiego rządu i dużo wyjeżdża. Po wojnie jej ojciec planuje wysłać ją do szkoły w Anglii, ale nie ma dość pieniędzy. Sugeruje odwiedzić ciotkę na Long Island. Udają sie tam całą rodziną. Była absolwentką Bayside Queens High School. Uczęszczała do szkoły, mieszkając z ciotką. Później będzie pamiętać swój pierwszy dzień w szkole jako najtrudniejsze doświadczenie w życiu: „Studenci byli zdumieni, gdy próbowałam uścisnąć im dłoń, a moja edukacja była bardziej formalna, ich podejście do życia było bardziej swobodne". Po szkole imała się różnych zajęć, krótko pracuje w biurze publicystki „Cholly Knickerbocker", w archiwach, jako sprzedawca w sklepie z bielizną, a także rezerwuje bilety lotnicze. W 1954 roku agent Universal-International wypatrzył ją, modą piękność, podczas jej udziału w telewizyjnym teleturnieju w Nowym Jorku i od razy podpisano z nią kontrakt. Chociaż nie ma wcześniejszych doświadczeń aktorskich, uczęszcza do szkoły teatralnej. Nazywana jest „nową Ingrid Bergman", ale odcina się od tego: „Jak mogę być Ingrid, jeśli jestem Gia? Przepraszam, nie mogę być drugą Ingrid. Nie pozwolę na porównanie." 3 lipca 1957 roku całuje zdjęcie prezydenta Dwighta Eisenhowera w Hollywood po zdaniu egzaminu na obywatelstwo USA. Podała swoje prawdziwe nazwisko jako Giovanna Grazia Guiseppina Katerina Scolglio. W kwietniu 1971 roku została aresztowana po sprzeczce z parkingowym w centrum Los Angeles, kiedy odmówiła zapłaty dodatkowych pięćdziesięciu centów za przekroczenie czasu parkowania. 30 kwietnia 1972 roku umiera około godziny 7 rano w swoim domu w Hollywood Hills z przypadkowego przedawkowania narkotyków i alkoholu w wieku trzydziestu ośmiu lat. Msza żałobna odbywa się w kościele rzymskokatolickim św. Wiktora przy Holloway Drive w West Hollywood. Pochowana zostaje obok ukochanej matki na cmentarzu Holy Cross w Culver City w Kalifornii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones